Följ med på en unik kryssning till tropiska breddgrader i natursköna Costa Rica. Vi seglar med Star Clipper som efter 10 års bortavaro äntligen är tillbaka i dessa farvatten.
Flyg via Amsterdam till San José i Costa Rica. Vi flyger med tiden och ankommer samma dag under eftermiddagen.
Första dagarna spenderar vi i San José och Arenal National Park innan vi går ombord på Star Clipper i Puntarenas hamn .
Sammanlagt har vi 7 härliga dagar på det fyrmastade skonertskeppet, varav ett dygn till havs. Längs Stillahavskusten ligger paradisöar med inbjudande stränder och kristallklart turkost vatten. I nationalparkerna upplever vi regnskog med exotisk flora och unikt djurliv.
Till havs kan du spana efter sjöfågel, delfiner och val. Klättra upp i riggen, var med på morgongympa eller bara koppla av i solen och njuta av fartygets mjuka gungningar i harmoni med havet. Star Clipper tar max ca 140 passagerare och besättningens goda service gör att vi trivs extra bra ombord.
Dagarna ägnas åt strandhugg för sol och bad varvat med naturupplevelser i land. Vi äter gott ombord, helpension och vin/vatten till måltiderna ingår. På kvällarna blir det musik, dans och lättsam underhållning.
Efter kryssning väntar transfer i Puntarenas som tar oss tillbaka till San José för en sista natt i huvudstaden.
För dig som vill förlänga resan och stanna i Costa Rica lite längre har vi tagit fram ett tilläggspaket med 5 dagar/4 nätter i Puerto Viejo, på den karibiska sidan av Costa Rica för sköna dagar med strandliv och avkoppling.